Ära soojenda mootorit auto seistes!

Üldised probleemid ning näpunäited
Vasta
Rain
Renault klubi administraator
Renault klubi administraator
Postitusi: 301
Liitunud: 14 Jaan 2010, 00:18
Minu Renault: Grand Scenic 2010
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Ära soojenda mootorit auto seistes!

Postitus Postitas Rain » 29 Jaan 2010, 10:59

Vaid iga sajas autojuht on teadlik, et suurem osa automootoreid vajab vaid 4-5 sekundit soojenemiseks. Tervelt 74% autojuhtidest kinnitab, et automootor vajab talvel soojenemiseks aega enam kui 2 minutit, näitavad uuringud.

Talviste külmade tõttu soojendavad autojuhid oma autosid kauem. Inimesed usuvad, et sellistes tingimustes peaks automootor kohapeal soojenema vähemalt 2 minutit enne sõitma hakkamist. Samas vajab enamik autodest vaid paari sekundit, et jahutusvedelik saavutaks sõitma hakkamiseks vajaliku temperatuuri.

“Autojuhid käivitavad mootori ja ootavad, et see soojeneks, puhastades samal ajal autot lumest. Enamik neist ei tea, et tühikäigul töötav mootor soojeneb palju aeglasemalt kui sõitval autol. Veelgi enam, liiga pikaajaline soojendamine enne sõidu alustamist võib mootorit ülemäära kurnata,” selgitab Renault’ liikluskooli esindaja.

Parim viis talvisel ajal startimiseks on oodata mõned sekundid peale mootori käivitamist ning seejärel asuda sujuvalt liikuma, sest sõites soojeneb mootor kiiremini. “Samas tuleks alguses vältida kõrgeid pöördeid. Madala temperatuuri korral kohaneb mootor kõige paremini sõidu algusfaasis keskmisel kiirusel töötades,” lisavad Renault’ liikluskooli õpetajad.

Endal on ju ka mõnusam, kui ei pea külmas õues või salongis lõdisema, vaid saab näiteks kauem magada! Kui te pole just selles videos tegutsev härrasmees, kes enda sõidukilt stoilise rahuga ning kiirustamata, väidetavalt koguni poolteist tundi järjest paksu lumekoorikut demonteerib.

http://www.youtube.com/watch?v=yoxs0ELG0mA[/video]
CLUB RENAULT - Eesti Renault Klubi
http://club-renault.ee" onclick="window.open(this.href);return false;

MavaCX
Renault Klubi liige
Renault Klubi liige
Postitusi: 239
Liitunud: 12 Veebr 2010, 23:31

Re: Ära soojenda mootorit auto seistes!

Postitus Postitas MavaCX » 14 Veebr 2010, 22:58

ma usun, et kellelgi pole sellist aega nagu antud videos näha saab, kuid usun siiralt, et kahe minutiline mootori soojendus samaaegse akende lumest/jääst puhastamine on oluliselt turvalisem sõidu algus, kui jää mitte maha kraapimise korral...
Pilt
V6 RENAULT

ghoster
Uustulnuk
Uustulnuk
Postitusi: 12
Liitunud: 05 Juun 2010, 21:12

Re: Ära soojenda mootorit auto seistes!

Postitus Postitas ghoster » 11 Juun 2010, 12:59

Paneks ka siia mõne mõttetera.

Mina teen talvel nii, et hommikul, kui ärkan, lähen panen auto käima, siis tuppa tagasi, kohvi jne. ja ajaks, kui liikuma hakkan on mõnus soe ja lahtisulanud auto olemas.
Siin siis mõned miinused seoses külma mootoriga sõitmisega.
Õli pumbale tekib meeletu koormus, kuna õli on teadupärast külmalt paks, see on ju ka peamisi põhjuseid, miks talvel nõrga akuga autod käima et taha minna, õli lihtsalt takistab osade liikumist.
Edasi olete kindlasti kuulnud, mis juhtub klaasiga, kui toimuvad äkilised temperatuuri muutused, metalliga on suht sama teema.
Ei saa mööda ka kütusekulust, mina elan linnast u.7Km. kaugusel ja olen ära mõõtnud küütekulu vahe, kui talvel kohe külma mootoriga linna lennata või siis lasta mootoril kasvõi pool tundi ennem kohapeal käia, vahe on märgatav ja seda olenemata autost. Külma mootoriga sõit tasub ära vast max 2Kilomeetrise sõidupuhul.
Lõpetuseks ka mugavus muidugi. On ju suur vahe sees, kas larpida toas kohvi samal ajal, kui auto ise endal aknad lahti sulatab või siis kaapida/kriipida ise külmast värisedes....mina eelistan esimest varianti :)
Muidugi jah õueala märgi mõjupiirkonnas LE ei luba üle 2 minuti mootoril lasta kohapeal käia, aga see 2 minutit on jah väga minimaalne aeg, mil mootor peaks kohapeal tiksuma, säästate loodust kütuse arvelt, enda rahakotti säästab ka, mootori kulumine on väiksem jne.

Aga eks see ole igaühe enda otsustada, kuidas käitub.

ERN
Renault Klubi liige
Renault Klubi liige
Postitusi: 215
Liitunud: 30 Mai 2010, 15:29
Minu Renault: Renault Talisman Intense
Asukoht: Tallinn

Re: Ära soojenda mootorit auto seistes!

Postitus Postitas ERN » 23 Jaan 2012, 13:40

Ise ka soojendan autot kauem. Panen mootori tuksuma, siis suits ette, ja klaase puhastama selle ajaga jõuab jahutusvedelik sellele temperatuurile kus ta hakkab juba salongi vaikselt kütma, sest olgugi et mootor võib jh soojaks minna mõne sekundiga, siis salong on ikka külm ja vedelik ka külm, ja seega ei jõua salongi hakata kütma.
Renault Talisman Intense 160dci 2018
VW Jetta 1.6 56kw 1986 AKA Jutta
Renault R11 1.4 44kW 1983 AKA Tulejutt (RIP)

must
Uustulnuk
Uustulnuk
Postitusi: 11
Liitunud: 26 Dets 2011, 23:52

Re: Ära soojenda mootorit auto seistes!

Postitus Postitas must » 29 Jaan 2012, 16:53

Mina külle ei usu, et pool tundi autot soojendases on võimalik kütust säästa. See on lihtsalt loogikavastane. Kas tühikäigul töötav auto siis ei võta külmana palju kütust? Lisaks sellele on külmalt töötamise periood pikem(auto soojeneb tühikäigul aeglaselt).
Oma kogemusest (1.5 cDi) ütlen, et see kütusekulu suurenemine ei ole väga suur(kompuutri järgi) ja antud
mootor vist kohapela soojaks ei lähegi...

divex
Renault Klubi liige
Renault Klubi liige
Postitusi: 42
Liitunud: 08 Juun 2010, 18:31

Re: Ära soojenda mootorit auto seistes!

Postitus Postitas divex » 29 Jaan 2012, 22:03

Ega see 1,5 dci ei lähe kohapeal soojaks mitte, Mustamäelt Viimsisse jõudes juba enamvähem. Praegu käin parem jala kui linnas autoga- lühikestel otstel kulu ikka tohutu, lisaks mõtetud külmkäivitused.

Kasutaja avatar
Space
Renault fänn
Renault fänn
Postitusi: 172
Liitunud: 22 Jaan 2022, 15:54
Minu Renault: Renault

Re: Ära soojenda mootorit auto seistes!

Postitus Postitas Space » 30 Jaan 2022, 18:31

Ei lähe ka uued bensukad isegi sõites kiiresti soojaks.
Espace IV 2,2dci

Vasta